We wtorek, 30 maja 2017 roku, gościliśmy po raz kolejny w bibliotece szkolnej panią Teresę Żelaźniewicz – emerytowaną nauczycielkę historii, a obecnie słuchaczkę Uniwersytetu III Wieku w Pile. Tematyka spotkania dotyczyła zwierząt biorących czynny udział w II wojnie światowej.
W czasie zajęć uczniowie klasy VIe dowiedzieli się o najbardziej znanych psach biorących udział w walkach na terenach USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, ZSRR, czy Polski. Poznali przebieg ich „służby wojskowej”, dowiedzieli się także do jakich zadań były najczęściej używane. Wiele z tych psów zyskało sławę, dzięki udziałowi w akcjach zbrojnych, uratowało życie wielu żołnierzy. Ich bohaterstwo było doceniane przez dowódców na wszystkich frontach wojny. Niektóre z tych zwierząt zostały nawet uhonorowane orderami, a po wojnie wzniesiono im pomniki.
Nasz gość opowiedział także uczniom historię niedźwiadka Wojtka, który służył w Armii Andersa. Został, jak pozostali żołnierze, wciągnięty na stan ewidencyjny 22. Kompanii, dostał swój numer i przydział jedzenia. Przeszedł cały szlak bojowy z Iranu do Włoch, a w maju 1944 roku brał udział w bitwie pod Monte Cassino (ustawiał i nosił skrzynie z pociskami do ciężkiej artylerii). To właśnie wtedy na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy 22. Kompanii pojawił się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 roku. O jego śmierci informowały brytyjskie radia, w tym BBC. Na Wyspach jest wiele miejsc upamiętniających tego niezwykłego „żołnierza”.
Ta wizyta dostarczyła uczniom nowej wiedzy z zakresu II wojny światowej, która być może pozwoli im lepiej zrozumieć wydarzenia związane z tym okresem historycznym. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały Pani Teresie za przygotowanie ciekawych zajęć oraz za miłą i serdeczną atmosferę.