Emilia Iwańska i Dominika Łusiewicz

W dniach 10-12.10.2018 r. w bibliotece i czytelni miał miejsce cykl zajęć poświęconych przygotowanemu przez nas projektowi pt. „Tajemnice (po)wojennych okolic Piły. Bunkry i schrony”. Był to zarazem finał naszej dwutygodniowej pracy. Zajęcia były adresowane dla młodzieży klas ósmych, lecz cieszyły się takim zainteresowaniem, że przeprowadziłyśmy je również w klasie szóstej, trzeciej szkoły podstawowej oraz zaprosiłyśmy jedną klasę siódmą ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. W trakcie przejścia uczniów przez specjalnie przygotowany przez nas tunel przypominający wejście do schronu przeciwlotniczego, z głośników wydobywał się sygnał syreny alarmowej. Następnie w czytelni przekształconej na potrzeby zajęć w imitację schronu, prowadzona była ciekawa prelekcja na podstawie prezentacji multimedialnej oraz dodatkowych ciekawostek. Oprócz tego po prelekcji, w trakcie której uczniowie zadawali różne pytania, mogli oni obejrzeć z bliska fotografie z prywatnych zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego oraz pana Janusza Lenarta, a także fascynujące elementy wystawy. Spośród przedmiotów wchodzących w skład ekspozycji na szczególną uwagę zasługuje oryginalny pas wojskowy żołnierza wojsk niemieckich z okolic Piły z czasów II wojny światowej, telefon polowy również z czasów II wojny światowej, a także wierna replika maski przeciwgazowej z tego okresu. Przedmioty te udostępnili nam panowie Janusz Lenart oraz Piotr Łusiewicz. Zajęcia wywołały ogromne zainteresowanie. Uczniowie na końcu dziękowali i mówili, iż była to niezwykła lekcja historii. W naszej pracy pomogli nam harcerze, zwłaszcza Wiktoria Stefaniak z IV Szczepu im. Zdobywców Wału Pomorskiego ZHP Hufiec Piła oraz pan Janusz Lenart – członek grupy rekonstrukcyjnej „Przedmoście” i pasjonat umocnień wojskowych oraz schronów z czasów II wojny światowej. Wybrałyśmy właśnie ten zaskakujący typ architektury, która stanowi część naszej historii i regionalnego dziedzictwa. W związku z tym, że sama Piła stanowiła prawdziwą fortecę, oprócz okolicznych lasów i wsi wchodzących w skład umocnień Wału Pomorskiego, chciałyśmy przybliżyć uczniom również losy naszego miasta. Ponadto w Pile znajduje się wiele schronów, które bardzo interesują młodzież. Walki na terenie okolic Piły to fascynujący okres w historii naszego regionu, dlatego uważamy, że warto go przybliżyć jak największemu gronu odbiorców. Sądzimy, że jest to na tyle fascynujący temat, że należałoby poświęcić mu sporo uwagi i uczynić celem turystyki promującej Piłę i jej okolice.

Emilia Iwańska i Dominika Łusiewicz