Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole to już tradycja. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki tematyczne, prezentacja ciekawostek o języku polskim oraz ciekawie przedstawione lektury ”na wieszaku”. 19 lutego 2019 roku na piątej godzinie lekcyjnej odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przygotowane przez panie Ewę Semanicką i Marzenę Koźmińską. Głównymi uczestnikami były klasy szóste naszej szkoły oraz klasa 3e - gimnazjalna. Uroczystość i zabawy prowadziła klasa 6 d. Po przedstawieniu przez uczniów informacji na temat historii święta oraz filmików wprowadzających, odbyły się trzy konkurencje. W pierwszej przedstawiciele klas mieli za zadanie przeczytać wylosowanego przez siebie łamańca językowego. Drugim zadaniem było wyjaśnienie trudnych, mało spotykanych polskich słów, natomiast w trzeciej konkurencji należało wypisać jak największą liczbę rzeczowników pospolitych na literę „W”. Po zakończeniu konkursu zostały podliczone wyniki. Wyróżnienie otrzymała klasa 6b. Tytuły wicemistrzów zdobyły ex aequo klasy 6c i 6d. Najwyższy wynik uzyskała klasa 6a, zdobyła ona tytuł mistrza. Klasy zostały nagrodzone dyplomami i obdarowane nagrodami – owocami, ufundowanymi przez Radę Rodziców. Uważamy, że wydarzenie było edukacyjną przygodą, którą na dłużej zapamiętają młodsi uczniowie naszej placówki. Na pewno bardziej docenili wartość znaków interpunkcyjnych oraz unikatowość języka ojczystego.

Veronica Hajduk i Jakub Kocoń

Veronica Hajduk i Jakub Kocoń