Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej stało się już tradycją w kalendarzu uroczystości szkolnych. Organizuje się je najczęściej w ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, gdyż w tym czasie pierwszaki znają już cały alfabet, potrafią czytać, zaczynają kształtować rozwijać swoje pierwsze zainteresowania czytelnicze. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona miłośników biblioteki. Zanim jednak dzieci złożyły przyrzeczenie, obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez członków Klubu Książkolubów. Dowiedziały się z niej, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą dbać i szanować książki, korzystać z nich mądrze i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i czytelni oraz sposobem wypożyczania książek. Otrzymali karty czytelnika i wypożyczyli po raz pierwszy książki do domu.