21 listopada uczniowie klas I-IV mieli przyjemność wziąć udział w niecodziennym spotkaniu z przyrodnikiem Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra” panem Markiem Maliśkiewiczem. Podczas prelekcji uczniowie, rodzice oraz nauczyciele dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat życia ptaków, ich obyczajów oraz rozrodu, a w szczególności ich dokarmiania. Dowiedzieliśmy się między innymi, że skowronek i zięba to najliczniejsze ptaki występujące w Polsce, jakie ptaki możemy obserwować zimą w naszym kraju, dokąd odlatują bociany i dlaczego warto pomagać ptakom? Dokarmiania ptaków cieszy się sporym zainteresowaniem szczególnie w sezonie zimowym, wtedy bowiem możemy obserwować przedstawicieli gatunków zimujących w Polsce. Przy naszych chęciach niesienia pomocy zwierzętom należy uwzględnić jedną, nadrzędną zasadę: „ LEPIEJ W OGÓLE NIE DOKARMIAĆ, NIŻ ROBIĆ TO ŹLE!” Jednak jak dokarmiać, a nie szkodzić ptakom? takich wskazówek udzielił nam pan Marek. Przede wszystkim zapomnijmy o pieczywie, chleb i bułki bardzo szkodzą ptakom głównie z uwagi na zawartość soli, która niszczy nerki ptaków i prowadzi do śmierci. Za to świetną karmą będą owoce np. jabłka pokrojone w ćwiartki, słonecznik, czy kule tłuszczowe zakupione lub przygotowane samodzielnie. Ważny jest też karmnik i jego położenie, aby nie był zbyt blisko drzew czy krzewów na których mógłby się zaczaić drapieżnik np. kot czy żeby nie miał za dużo przestrzeni ponieważ większe ptaki mogą wyjadać pokarm mniejszym ziarnojadom. Spotkanie bardzo się podobało i starszym i młodszym uczestnikom. Panu Markowi bardzo dziękujemy za przeprowadzenie tak ciekawej prelekcji dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie stosując się do udzielonych wskazówek przygotowali karmniki i informacje dotyczące dokarmiania ptaków.