Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany „Dwójki” świat.
Do ukochanych szkolnych ław
przenieśmy się.
Bo w Pile, niedaleko stąd
znajdziemy przyjacielski kąt.
I szczęście da nam każdy dzień
i każdy rok.
I w życiu to nie będzie cud,
że nasze losy z Dwójką splótł,
że  nagle jakiś dobry duch
obudził miłość w sercach dwóch.
Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany „Dwójki” świat.
I w życiu może zdarzyć się cudowny sen.

Ta piosenka wprowadziła uczestników uroczystości w klimat obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich, które odbyły się 6 października w Regionalnym Centrum Kultury. Była to niesamowita podróż w  czasie, podczas której wspominaliśmy osoby pracujące w szkole: dyrektorów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów, którzy swoimi wynikami w nauce jak i sporcie zapisali się w jej pamięci. Przypomnieliśmy sobie początki szkoły, która kiedyś mieściła się przy ulicy Bydgoskiej, prowadzone tam zajęcia, potańcówki z dawnych lat, czy wycieczki szkolne. Podczas uroczystości nie zabrakło także nawiązań do teraźniejszości, związanych z obecnymi sukcesami, nowoczesnymi formami pracy, czy prowadzonymi projektami. Poznaliśmy również wyobrażenia dzieci o szkole ich marzeń, której nie trzeba aż tak bardzo zmieniać, wystarczy, żeby „była cała w kropki”, lub miała korytarze  „w kolorach tęczy”.

Urodziny szkoły były przede wszystkim naszym świętem, bo to my tworzymy szkołę, nie mury, sprzęty, ale ludzie – ich wysiłek, radości i smutki, wspólne dążenie do osiągnięcia zamierzonych celów, zmaganie się z własnymi słabościami oraz spełnianie marzeń. Gdy po latach wracamy pamięcią do dawnych lat pamiętamy właśnie te emocje, szkolne przyjaźnie i pierwsze miłości. Gdyby mury przemówiły…. może podczas kolejnego jubileuszu?

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom: panu Mieczysławowi Augustynowi, senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej, panu Piotrowi Głowskiemu, Prezydentowi Miasta Piły, panu Krzysztofowi Szewcowi, zastępcy Prezydenta Miasta Piły, dyrektorom wielu pilskich instytucji, zakładów pracy oraz przedstawicielom oświaty za uświetnienie naszej uroczystości i odbycie z  nami sentymentalnej podróży do przeszłości.

{youtube}_YPsrp0frPc{/youtube}

Zdjęcia: Beata Szwarc-Gazda