Dnia 6 marca 2014 roku odbył się po raz kolejny Turniej Wiedzy o Pile dla uczniów pilskich szkół podstawowych pod patronatem Prezydenta miasta Piły. Organizatorami były następujące instytucje: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, która ufundowała nagrody dla uczestników; Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile (Panowie Krzysztof Krutel i Dariusz Półgęsek oraz Pani Emilia Iwańska).

W turnieju wzięło udział dwadzieścioro uczniów – po dwoje ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2, 4, 5, 7, 12 oraz ze Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, a także po dwoje uczniów                 z Zespołu Szkół nr 1, 2, 3. Gośćmi, którzy przyglądali się zmaganiom uczestników,                    byli między innymi Pan Sebastian Dzikowski - Dyrektor Wydziału, Oświaty, Kultury i Sportu oraz Pan Grzegorz Rzymski – Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej           nr 2 w Pile, Pani Dorota Frydrych – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile                               oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu. W skład jury weszli: Panie Alina Nowak-Morawska i Danuta Szczawińska reprezentujące Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pile, Pan Maciej Usurski – przedstawiciel Muzeum Stanisława Staszica oraz Pani Ilona Jaworska – nauczyciel-bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2. Warto zaznaczyć,                  że członkowie jury przygotowali wszystkie pytania konkursowe.

W tym roku przebieg turnieju różnił się od pozostałych. Składał się z dwóch etapów –                    w pierwszym uczestnicy w czasie piętnastu minut rozwiązywali test, w czasie drugiego indywidualnie odpowiadali na pięć pytań quizowych. W czasie konkursu widzowie mogli obejrzeć dwie ciekawe prezentacje – pierwszą pt. „Sport w Pile” przygotował Pan Krzysztof Krutel, drugą pt. „Z dziejów Rynku Żydowskiego w Pile” autorstwa Pana Macieja Usurskiego.

Poziom uczniów był bardzo wysoki i świetnie poradzili sobie z trudnymi zadaniami. W wyniku dwugodzinnych zmagań jury wyłoniło czworo laureatów:

I miejsce - Izabela Bogucka ze Salezjańskiej Szkoły Podstawowej  z wynikiem 32 pkt.,

II miejsce – Jan Łazanowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Julia Sójka ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wynikiem 30 pkt.,

III miejsce – Adam Sobański ze Szkoły Podstawowej nr 5 z wynikiem 29 pkt.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, zaś ich opiekunowie podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Laureaci otrzymali dodatkowe nagrody za zwycięstwo. Gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Turnieju Wiedzy o Pile.