Dnia 24 maja 2014r. w ramach koła turystycznego czterdziestu uczniów naszej szkoły, nad którymi opiekę sprawowały panie A. Dęga i K. Jakubowska oraz panowie K. Krutel, A. Leśniewicz i A. Szumiło, uczestniczyło w Rajdzie Turystycznym z okazji 25- lecia Szkół Jadwiżyńśkich. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół nr 2 oraz Pilski Odział PTTK.

Rajd rozpoczął się przy ul. Lutyckiej, skąd piesza trasa długości około 12 km biegła przez lasy, czasami po stromych piaszczystych pagórkach , aż do Kaliny. Po drodze uczestnicy rajdu zatrzymali się w Leszkowie , gdzie znajdują się zabytkowe cmentarze.

Cmentarz jeniecki w Pile-Leszkowie – miejsce pochówku ponad 2600 jeńców wojennych z  okresu I wojny światowej Na cmentarzu spoczęli przedstawiciele wielu narodów (m.in. Anglicy, Francuzi, Belgowie, Rosjanie, Polacy, Litwini, Łotysze, Żydzi, Tatarzy) oraz wyznań (anglikanie, rzymscy katolicy, muzułmanie, żydzi, prawosławni, grekokatolicy, protestanci). Najwięcej wśród nich było żołnierzy armii rosyjskiej, stąd przed II wojną światową nekropolia była znana jako Russen Friedhof.

Drugi założony w latach 1949 -1953, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej polegli podczas walk o Piłę w 1945 r.

Na mecie rajdu organizatorzy przygotowali dla każdego uczestnika pamiątkowe odznaki  i certyfikaty uczestnictwa. Przeprowadzono konkurs wiedzy o  Pile i powiecie pilskim, w którym  zwyciężyli uczniowie klasy VI  D - Eliza Czeszewska i Marcin Wawrzyniak. Wszyscy uczestnicy mogli brać udział w grach i zabawach zręcznościowych oraz upiec samodzielnie kiełbaski na ognisku. Chętni mogli również spróbować pieczonego boczku przygotowanego przez pana Arka. Po podziękowaniach  organizatorów m. in. dyrektora Zespołu Szkół nr 2 pana Grzegorza Wądołowskiego i wręczeniu słodkich upominków powróciliśmy do Piły pociągiem. Dla niektórych była to pierwsza przejażdżka tym środkiem lokomocji.

Pogoda oraz humory dopisały. Mimo zmęczenia wielu uczestników już zapowiedziało swój udział w następnych imprezach turystycznych.