Szanowni Rodzice,

Rozpoczęcie we wczesnym dzieciństwie kariery edukacyjnej ma znaczny wpływ na rozwój ukrytego potencjału u dziecka, który wpływa na jego osiągnięcia w przyszłości. Przed Państwem stoi trudne zadanie wybrania placówki, która będzie sprzyjała wczesnej stymulacji rozwoju dziecka nie tylko w sferze elementarnej nauki czytania, pisania czy liczenia, ale zwłaszcza emocjonalnej, społecznej i fizycznej.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile to miejsce, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje talenty w każdej dziedzinie. Uzyskując tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” kładziemy duży nacisk na indywidualizację pracy, stwarzając sprzyjającą atmosferę do rozwoju jednostki. W pierwszym etapie edukacji posiadamy m.in. klasę o profilu artystycznym: „Mały Artysta w krainie barw i dźwięków”, gdzie od najmłodszych lat dbamy   o wszechstronny rozwój osobowości uczniów poprzez pobudzanie i usprawnianie zdolności plastycznych, ekspresji muzycznej i tanecznej. Na uczniów klas I-III czekają również sale przystosowane do edukacji wczesnoszkolnej, sala zabaw, a także świetlica. W drugim etapie edukacji posiadamy m.in. klasę o profilu sportowym. Uzyskując tytuł „Najbardziej Usportowionej Szkoły Podstawowej w Wielkopolsce”, wierzymy, że edukacja przez sport oraz edukacja olimpijska pomaga we wszechstronnym wychowaniu dzieci i młodzieży. Wartości olimpijskie, tj. czysta, sportowa walka, uczciwa rywalizacja, postępowanie zgodne z zasadami "fair play", satysfakcja, którą daje nie tylko zwycięstwo, ale również sposób w jaki się walczyło, umiejętność ponoszenia porażki i to, że podjęło się zmagania, a także pokonywanie własnych słabości,  można przyjąć za wyznaczniki postępowania i ważne obok innych drogowskazy w życiu codziennym.

Młode talenty mogą rozwijać się również poprzez uczestnictwo w szerokiej ofercie kół zainteresowań takich jak: wokalne, plastyczne, aktorskie, instrumentalne, dziennikarskie, historyczno-regionalne, turystyczne, taneczne, językowe, informatyczne czy matematyczne.

Zdecydowanie kładziemy nacisk na zdrowie i poczucie bezpieczeństwa w naszej szkole. Uzyskaliśmy tytuł „Szkoły Promującej Zdrowie”, gdyż kształcimy właściwe nawyki żywieniowe i postawy prozdrowotne wśród społeczności szkolnej oraz wprowadzamy szereg działań profilaktycznych w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa uczniów. Będąc uczestnikami programu „Szkoła bez przemocy”, dbamy o zwiększenie bezpieczeństwa w szkole poprzez wspieranie i służenie radą nauczycielom, uczniom i rodzicom jak uwolnić szkołę od przejawów agresji i przemocy.

Nie jesteśmy obojętni również w kwestiach środowiska i dbania o jego dobro.  Dzięki projektowi „Nie niszcz środowiska drogi człowieku, jeśli chcesz żyć w pięknym XXI wieku” chcemy uświadomić dzieciom jak ważna jest ochrona środowiska poprzez np. recykling. Z tego względu  organizowane są systematyczne zbiórki makulatury, baterii czy odzieży.

Jesteśmy szkołą europejską i cenimy sobie przynależność do społeczeństwa krajów Zjednoczonej Unii. Dzięki programowi Comenius nawiązaliśmy współpracę z ośmioma europejskimi szkołami. Uczniowie z: Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Łotwy, Portugalii, Szwecji oraz Węgier w ramach projektu „Niech różnice nas połączą” rozwijają swoją świadomości w kierunku zrozumienia i zaakceptowania różnic jakie występują między nimi, a także dostrzeżenia piękna w ich różnorodności bez ignorowania jej.  Każdy człowiek czy narodowość jest wyjątkowa dzięki swej odmienności, gdyż ta tworzy bogactwo i siłę tego świata. Być złączonym w różnicach, znaczy dumnie prezentować swoją wyjątkowość w tradycji, historii, sposobie życia, ale również pomóc innym uczestnikom projektu docenić je, zaakceptować i pokochać. Dzięki temu projektowi uczniowie mają okazję zastanowić się i odkryć kim tak naprawdę są, w jaki sposób żyją oraz mają szansę dostrzec nowe aspekty ich kultury, takie jak: tradycyjne święta, gościnność, muzyka, taniec, kuchnia, rzemiosło, architektura i historia oraz sztuka.  To również doskonała możliwość rozwinięcia swoich umiejętności językowych, komputerowych oraz kompetencji społecznych związanych z pracą w grupie czy odnajdowaniu się w nowych sytuacjach. To niepowtarzalna szansa poszerzenia przez dzieci swych horyzontów, nabrania wiary we własne zdolności i umiejętności oraz odkrycia nowych możliwości, które czekają na nich w życiu.

Nie zapominamy także o utrzymaniu wysokiego poziomu nauczania poprzez wykorzystywanie elementów programu OK, jednego z  najbardziej obiecujących kierunków reformowania oświaty. Skuteczność tego sposobu oceniania wpływa na poprawę wyników nauczania, przygotowuje do uczenia się przez całe życie i wyrównuje szanse edukacyjne. Otrzymaliśmy także certyfikat „Szkoły myślenia” za stosowanie metod rozwijających myślenie, w tym uczniowskich projektów edukacyjnych. Należymy również do „Szkół uczących się”, gdyż prowadzimy szereg szkoleń dla nauczycieli w celu zapewnienia efektywniejszej pracy i osiągania jeszcze lepszych wyników w nauczaniu.

Drodzy Rodzice, zadbajcie o to by Wasze dziecko rozpoczęło edukację w warunkach sprzyjających rozwojowi jego talentów w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Przyjdźcie wraz z przyszłym uczniem do naszej szkoły podczas Dnia Drzwi Otwartych i sprawdźcie nasze możliwości. Czekamy już 10 marca o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 2 przy  ul. Roosevelta 12.

Do zobaczenia !