Od wielu lat współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Pile w zakresie wychowania komunikacyjnego najmłodszych oraz bezpieczeństwa dzieci w szkole, w domu oraz w drodze do szkoły.

Spotkania policjanta - Andrzeja Latosińskiego – z uczniami klas I i II poprzedzone zostały wspólną zabawą edukacyjną z dziećmi przeprowadzoną przez wszystkich wychowawców - „Bezpieczna droga z radami Spongeboba”. Uczniowie dowiedzieli się, że już najmłodsi muszą postępować zgodnie z przepisami o ruchu drogowym oraz dbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Mogli również zadać policjantowi pytania.

Pierwszoklasiści podczas „Bezpiecznego Tygodnia” poznawali zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i na drodze. Na początku dowiedzieli się jak bezpiecznie bawić się i spędzać czas na boisku szkolnym, na placu zabaw oraz podczas przerw na korytarzu szkolnym. Wiedzą też, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w trudnej sytuacji.

W kolejnych dniach uczyli się bezpiecznego zachowania na drodze. Podczas wycieczki obserwowali ruch drogowy w mieście, poznali rodzaje znaków drogowych i ich znaczenie oraz poznali i nauczyli się stosować w praktyce pięć zasad przechodzenia przez jezdnię.

Przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach na życiowych i zasad bezpiecznego zachowania na drodze pierwszoklasiści będą dalej uczyć się z Kubusiem Puchatkiem w „Klubie Bezpiecznego Puchatka”, do którego wszystkie klasy pierwsze przystąpiły w tym roku.

W ramach „Bezpiecznego Tygodnia” klasy drugie uczestniczyły w wycieczce na skrzyżowanie w okolicach szkoły. Wykonały również prace plastyczne pt: „Bezpieczna droga do szkoły”, w których można było zobaczyć: znaki drogowe , skrzyżowania a także zasady ruchu drogowego. Uczniowie nauczyli się wiersza pt: „Na chodniku”, dowiedzieli się jakie znaczenie w życiu człowieka mają znaki drogowe, grupowali je i nazywali. Poznali zasady poruszania się pieszych przy dużym natężeniu ruchu.

„Bezpieczny Tydzień” w klasach III upłynął pod hasłem JESTEM BEZPIECZNY I DBAM O BEZPIECZEŃSTWO INNYCH! Uczniowie obok tradycyjnej tematyki poświęconej zachowaniu się w drodze do i ze szkoły omawiali budowę roweru oraz zasady bezpiecznego poruszania się na nim. Aktywnie brali udział w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu w domu i w szkole. Wiedzą, jak unikać niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu, wiedzą gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach, doskonale znają numery telefonów  alarmowych.

Wiedzę uczniów o potrzebie bycia ostrożnym i rozważnym w każdej sytuacji widać w ich pracach plastycznych, które wykonali w ostatnim dniu akcji.

W dniach 9-13 września 2013 roku w świetlicy szkolnej realizowano hasło „Ostrożności nigdy dość” w ramach Bezpiecznego Tygodnia. W trakcie jego trwania przedstawiono i omówiono dzieciom prezentację multimedialną „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.  Nasi wychowankowie utrwalali  także znajomość zasad prawidłowego poruszania się po drogach poprzez praktyczną naukę przechodzenia przez jezdnię i pobliskie skrzyżowanie. Cyklicznie przeprowadzaliśmy pogadanki nt. bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią. ” Efektem prowadzonych działań jest znajomość przez dzieci zasad bezpieczeństwa oraz umiejętność ich zastosowania w codziennych czynnościach.

tekst: Małgorzata Puto, Aneta Gburczyk, Karolina Podrucka, Bożena Stańczyk, Katarzyna Wika