Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie pilskich szkół zaprezentowali się w Paradzie Schumana. Barwny korowód młodzieży ubranej w barwy państw Unii Europejskiej, przeszedł  ulicami miasta, wychodząc spod Szkoły Podstawowej nr 1. Ulicami: Buczka, Śródmiejską, Placem Zwycięstwa, obok Hotelu Gromada pilscy uczniowie dotarli na Wyspę.  Tam dzieci zaprezentowały krótkie pokazy artystyczne, przedstawiające zwyczaje państw Unii Europejskiej. Nasi wychowankowie przedstawili kulturę i obyczaje Włoch. W przygotowanie Parady Schumanana zaangażowali się nauczyciele. P. Bożena Pająk przygotowała zespół klasy VI a do zaśpiewania piosenki na żywo „Volare”, Krzysztofa Piłata, Justynę Kurasz oraz Natalię Piłat do piosenki „Ma,ma Maria”. P. Elżbieta Dąbrowska, p. Bożena Stańczyk, p. Karolina Podrucka zajęły się reprezentacją szkoły podczas przemarszu ulicami Piły. Przygotowały stroje i zaangażowały dziewczynki z klasy III d, III a oraz młodszą grupę taneczną do ożywienia Parady Szumana barwami Włoch, a także włączyły do udziału chłopców z klasy VI a, którzy przebrani byli za żołnierzy rzymskich oraz przedstawicieli piłkarskich klubów sportowych. P. Lidia Jaster oraz p. Magdalena Słomion opracowały układ taneczny „Quando” z dziewczynkami z klasy V a i V c. P. Aneta Gburczyk, p. Bożena Pęciak zajęły się wizualizacją tablic prezentujących Włochy.

Robert Schuman ur. 29 czerwca 1886 w Luksemburgu, zm. 4 września 1963 w Scy-Chazelles koło Metz) – polityk francuski uznawany za jednego z ojców zjednoczonej Europy. W maju 1950 roku Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą jest dzisiejsza Wspólnota Europejska. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku – dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy. (źródło: wikipedia)

Imię Schumana noszą stacja metra, stacja kolejowa oraz jeden z głównych placów w Brukseli.