Od kilku lat dla klas przyrodniczych wyczekiwanym wydarzeniem jest styczniowa Noc Biologów. Gościliśmy na niej w Warszawie i Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski jeździmy często i chętnie, ponieważ zawsze spotyka nas ciekawa i różnorodna oferta: wystaw, wykładów i warsztatów. W tym roku „Noc Biologów" odbyła się 11 stycznia 2019 r. Klasa przyrodnicza 3 f pod opieką p. Krystyny Maćkowiak-Tucholskiej, p. Ewy Kluge i zaprzyjaźnionego ratownika medycznego p. Macieja Maćkowiaka.
Uczniowie 3 f są zaprawieni w bojach, mają doświadczenie w rezerwacji miejsc na warsztaty i wykłady, stąd zapewniliśmy sobie bardzo bogaty program zajęć. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii oddał do dyspozycji uczniom szkół podstawowych i średnich na sześć godzin sale ćwiczeniowe i wykładowe wraz z prowadzącymi zajęcia pracownikami tegoż wydziału. Mieliśmy okazję wziąć udział w następujących warsztatach: „Szkielet i co dalej", „Zdrowie na czterech łapach", „Przemiany pełne wdzięku", „CSI-kryminalne zagadki Wydziału Biologii-entomologia sądowa", „Co nas gryzie?", „Glony-suplementy dla zdrowia i urody".
Ponadto mogliśmy posłuchać wykładów tematycznie związanych z naszymi zainteresowaniami np.: „Czy chimery istnieją naprawdę?", „Winne czy niewinne mitochondria? Organelle w zdrowiu i chorobie", „Zakażona żywność zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka", „Czy immunoterapia nowotworów jest przyszłością onkomedycyny? Rozważania tutoringowe", „Zdrowy tryb życia badaczy syberyjskich ryjówek i gryzoni", „Lód topnieje w ludzkiej dłoni – o antropogenicznych zagrożeniach dla kriosfery", „Krwiożerczy pomidor, czyli kilka słów o GMO", „Foki vs człowiek", „Kwitnąca H2O", „Dlaczego słonie nie chorują na raka", „Tajniki ptasiego zdrowia", „Kryminalistyka-nowe technologie analizy DNA i RNA", „Hormeza radiacyjna – czy małe dawki promieniowania są nieszkodliwe dla człowieka". Wytrwali i lubiący gitary i śpiew mogli uczestniczyć w koncercie przygotowanym przez pracowników uniwersyteckich i ich przyjaciół, którzy skutecznie łączą pasje naukowe z muzycznymi. Repertuar był oczywiście całkowicie przyrodniczy, wzbogacony zdjęciami fauny i flory. Jeśli nie uczestniczyliście jeszcze w „Nocy Biologów" – zachęcamy do ruszenia się z domu w chłodny, zimowy, styczniowy wieczór ... już za rok. Da nas – uczniów
i opiekunów klasy przyrodniczej jest to zawsze wydarzenie warte naszego czasu, które poszerza nasze horyzonty.