Pod koniec lutego klasy przyrodnicze wypatrywały pierwszych zwiastunów wiosny, teraz postanowiliśmy sprawdzić co się zmieniło w otaczającym nas świecie. 10 kwietnia 2017 r. klasy przyrodnicze: I f i II f pod opieką p. Krystyny Maćkowiak – Tucholskiej wyposażone w karty pracy doskonaliły obserwację w terenie. Uczniowie rejestrowali przemiany jakim podlegają drzewa, krzewy. Namacalnie odczuwane ciepło dodało energii nie tylko gimnazjalistom, ale niezliczonym gatunkom bezkręgowców. W powietrzu unosiły się ożywione i różnorodne głosy ptaków.
Uważny obserwator dostrzegł: pąki i młode soczyście zielone liście na krzewach i drzewach, forsycje oblepione żółtymi kwiatami, bielą ukwiecone mirabelki i inne ozdobne odmiany drzew owocowych, delikatnie różowe lub białe kwiaty magnolii. W koronach roślin wieloletnich widać częściowo ukryte gniazda, w których pieczołowicie doglądane są młode, jeszcze nieopierzone pisklęta. Skąd wiemy o ich istnieniu? Na ziemi, w różnych miejscach leżą skorupki świadczące o tym, że zdecydowanie rosną populacje różnych gatunków ptaków.
Gdzie nie spojrzeć wszędzie widoczne są samce kosów, szpaków, sierpówek, zięb, grzywaczy, krzyżówek wytrwale zabiegające o względy samic. A pod nogami? Tam się dopiero kotłuje. Mrówki, kowale, pajęczaki biegają w poszukiwaniu pożywienia. Pszczoły, osy, trzmiele oblatują kwiaty starając się zdobyć smakowity pyłek. Wtórują im bielinki, rusałki, pazie. Wszędzie zieleni się trawa, a w niej niebieskie cebulice, fioletowe fiołki, żółte złocie, białe stokrotki. Na wypielęgnowanych rabatach królują tulipany.
Trudno w pełni oddać obfitość barw, różnorodność gatunkową, mnogość zapachów i odgłosów jakimi przepełnione jest powietrze. Może zamiast tego przyjmiecie zaproszenie na spacer po Parku na Wyspie.