W dniach 6 -10 marca 2017 r. w naszym gimnazjum przeprowadzony został TYDZIEŃ PROFIKATYKI. Ta szeroka akcja profilaktyczna miała na celu zwrócenie uwagi na ważne kwestie zdrowotne i przeciwdziałanie chorobom, jakie niesie za sobą postęp cywilizacji. Na korytarzu zawisły gazetki informacyjne, a uczniowie odbyli ciekawe spotkania z zaproszonymi gośćmi.
W poniedziałek, 6 marca dziewczęta klas III wzięły udział w spotkaniu na temat profilaktyki raka piersi. Spotkanie poprowadziły panie ze Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile. Panie zajmują się podnoszeniem świadomości społecznej na temat raka i powiedziały nam jak ważna jest samokontrola piersi i zwróciły uwagę, iż problem nowotworów dotyczy wszystkich grup społecznych i wszystkich przedziałów wiekowych (nastolatek również). Dziewczęta przeszły krótki instruktarz, otrzymały ulotki informacyjne oraz zostały wyposażone w rękawiczki, aby same mogły wyszukać większe lub mniejsze zgrubienia imitujące skupiska komórek nowotworowych umieszczone w przygotowanych modelach piersi.
7 marca grupka uczniów z klasy I G, H i J, pod opieką p. Piekarskiej, wybrała się do laboratorium w Ars Medicalu. W głównym holu przywitała nas p. Julita Tessmer, a następnie udzieliła nam kilku wskazówek jak należy zachować się w laboratorium oraz jak ważna jest właściwa dezynfekcja rąk przed i po wejściu do laboratorium. Każdy uczeń otrzymał ulotkę informacyjną i próbował dokładnie oczyścić dłonie wg kolejnych punktów schematu. Następnie już w samym laboratorium przywitała nas kierownik diagnostyki laboratoryjnej, która oprowadziła po kolejnych stanowiskach pracy. Pracownicy opowiadali nam o specyfice badań tam prowadzonych np. dowiedzieliśmy się, co się dzieje z próbką krwi pobraną od pacjenta: jak krew jest odwirowywana z czynników krzepnięcia i poddawana dalszym badaniom diagnostycznym w kierunku morfologii lub biochemii. Pani kierownik opowiedziała nam o sposobach identyfikacji chorób bakteryjnych i grzybiczych, pokazując przy tym materiał wyhodowany na specjalnych pożywkach. Uczniowie mogli również zobaczyć mikrobiologiczny materiał w powiększeniu, czyli pod mikroskopem i to chyba wywarło na nich największe wrażenie.
Również 7 marca, w szkole, w ramach tygodnia profilaktyki zdrowotnej, odbyły się zajęcia wychowania fizycznego prowadzone przez p. Izabelę Wieczorkiewicz. Podczas zajęć uczniowie poznawali ćwiczenia korygujące wady postawy i pozwalające utrzymać ciało w doskonałej formie.
W środę, 8 marca w murach naszej szkoły zagościła przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą p. Irena Mendyka. Pani przyszła na spotkanie z uczniami klas drugich i przyniosła ze sobą krótki filmik przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia pt. „Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem". Film w prosty sposób zaprezentował życie młodzieży borykającej się z cukrzycą w realiach szkolnych – jakie napotykają problemy, jaki wpływ na ich ogólne funkcjonowanie ma wysiłek fizyczny. Pani Irena opowiedział nam jak wygląda dzień dziecka z cukrzycą, jak musi dbać o to, co i kiedy je. Mówiła również o rosnącej liczbie zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci i młodzieży właśnie. Próbowaliśmy na podstawie filmu i przedstawionych informacji i plakatów określić objawy hipoglikemii (niedocukrzenia) i hiperglikemii (przecukrzenia) oraz określić jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która zasłabnie?
Także 9 marca, w naszej szkole odbyły się warsztaty, na których uczniowie dowiedzieli się wszystkiego o dopalaczach i o konsekwencjach prawnych związanych z ich zażywaniem. Zajęcia pod kierunkiem p. Izabeli Wieczorkiewicz prowadziły panie z pilskiego oddziału stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz policjanci.
Tydzień minął bardzo szybko jednak wiedza i doświadczenia, o które jesteśmy bogatsi zapewne zostaną z nami na dłużej, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!