Świadomość nadchodzących świąt wprowadza atmosferę oczekiwania na coś niezwykłego. Magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zapowiadają wspaniale oświetlone ulice, ozdobione choinki, figurki reniferów i świętego Mikołaja. Wielu spośród nas wpada w podniecenie i rozpoczyna gorączkowe przygotowania: gruntownie porządki, gotowanie, kupowanie prezentów. Mimo pośpiechu i nawału pracy nie zapomnieliśmy, że Boże Narodzenie to nie tylko choinka i upominki. Boże Narodzenie dokonuje się w sercu człowieka. To czas otwierania się na potrzeby innych ludzi. Bo jak napisał J. Liebert „A mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka, by pośród witających zobaczyć człowieka".
Świąteczny nastrój nie ominął także naszego gimnazjum. Szkoła przybrała piękny, czarowny wygląd. Jak co roku, w ten grudniowy czas, młodzi wolontariusze zaangażowali się w wiele akcji charytatywnych, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym.
Niezwykłym doświadczeniem dla młodzieży był ponowny udział w akcji „ Rodacy – Bohaterom". Koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Odra Niemen. Dzięki wsparciu rodziców, grona pedagogicznego oraz ludzi dobrej woli udało się zebrać 15 paczek z darami dla polskich kombatantów i rodzin wielodzietnych zamieszkujących na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.
Pośrednikiem w przekazaniu darów dla rodaków na Wileńszczyźnie jest grupa Rekonstrukcji Historycznej "GRYF" z Koszalina. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf" rekonstruuje pododdział V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a także żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 roku.
10 grudnia 2016 r. przedstawiciele GRH „Gryf" przybyli do naszego gimnazjum. Spotkanie miało niecodzienny, odświętny charakter. W auli naszej szkoły odbyła się żywa lekcja historii. Przedstawiciele GRH „Gryf" w niezwykle poruszający sposób opowiedzieli młodzieży o akcjach Podziemnego Państwa Polskiego, bohaterstwie, ofiarności i poświęceniu Żołnierzy Wyklętych, szlaku bojowym V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Przybliżyli sylwetki legendarnego Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka" – majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej i niezłomnej Danuty Siedzikówny ps. „Inka" – sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK. Zademonstrowali mundury i uzbrojenie żołnierzy polskich oraz ryngrafy z czasów drugiej wojny światowej.
Żywa lekcja historii to także element projektu realizowanego w naszym gimnazjum "A potem kraju runęło niebo".
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować tę chlubny zwyczaj. Czy można podarować coś piękniejszego od pamięci, radości i wierności tradycji?