W miniony czwartek (11 maja 2017 r.) uczniowie klasy II g wraz z wychowawcą p. Joanną Ficerman oraz dziewczętami z klasy I h pod opieką p. Doroty Bąk i p. Edyty Piekarskiej, gościli w Wiejskim Ośrodku Edukacji w Krępsku. Tego dnia nasze prośby pogodowe się spełniły, tzn. nie padało. Tuż po ósmej rano stawiliśmy się na Dworcu Głównym w Pile, by zacząć naszą wyprawę. Najpierw udaliśmy się pociągiem do Płytnicy, gdzie przywitał nas pan Roman Świątek właściciel rodzinnego eko-agro-turystycznego gospodarstwa AGRICOLA. Stamtąd podążyliśmy w dalszą trasę (teraz już pieszą) naszej wyprawy, czyli 5 kilometrowym malowniczym odcinkiem leśnej drogi w kierunku Krępska.
Przekraczając bramę wjazdową na teren gospodarstwa poczuliśmy klimat nurtu ekologii przyświecającej idei tego miejsca. Pan Roman poczęstował nas ciepłą herbatą i opowiedział historię powstania gospodarstwa, nawiązując do wydarzeń historycznych zarówno z przeszłości Europy jak i do swojego życiowego doświadczenia, które dało mu ogląd z zupełnie innej perspektywy na obecne czasy i wydarzenia życia codziennego. Nasz gospodarz podzielił się również wspomnieniami ze swego życia, które zostały uwiecznione na ścianie wewnętrznej budynku Wielskiego Ośrodka Edukacji. Omawiane treści dotyczyły historii powstania Unii Europejskiej, jej granic i symboli, ale również samej idei ekologii, która powinna skłonić nas – młodych ludzi do rozwijania myśli w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o spływach kajakowych w tych okolicach, również tych z udziałem kardynała Karola Wojtyły oraz o spotkaniach i późniejszej korespondencji właścicieli gospodarstwa z samym papieżem Janem Pawłem II.
Przyglądając się biblioteczce i gablotkom dostrzegliśmy szereg laurów i odznaczeń w postaci statuetek, jakie przyznano Panu Romanowi i jego małżonce. Były wśród nich m.in. zdobyte w 2006 roku wyróżnienie „Lider sukcesu" w powiecie pilskim, w 2007 roku „Wielkopolski rolnik roku", w 2008 roku puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zajęcie pierwszego miejsca w Wielkopolsce w kategorii „Ekologia – Środowisko" oraz trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kraju, z kolei z 2011 roku pochodzi pierwszy certyfikat na ekologiczną akwakulturę w Polsce.
Następnie przeszliśmy w pobliże zbiorników wodnych, gdzie wzięliśmy udział w karmieniu ryb oraz usłyszeliśmy ciekawostki z dziedziny ich hodowli, czyli ekologii tutejszej akwakultury. Odpowiedni sposób karmienia hodowanych tu pstrągów czy karpi wpływa bowiem znacząco na niepowtarzalność smaku ich mięsa, z czego słynie gospodarstwo. W samym gospodarstwie mogliśmy zobaczyć też drób oraz owce, wzrastające oczywiście w bezstresowych warunkach tegoż gospodarstwa.
Aby poczuć klimat wiejskiej swojskości rozpaliliśmy ognisko, aby skosztować kiełbaski, kanapki oraz warzywa, które ze sobą przywieźliśmy. Następnie wysłuchaliśmy opowieści o wcześniejszych władcach tychże ziem oraz przeznaczeniu tych terenów, które były niejaki „spichlerzem" Berlina, ponieważ wszystkie wyhodowane tutaj warzywa trafiały w czasach wojny bezpośrednio na tamte stoły. Ciekawostek historycznych nie było końca łącznie ze znaleziskami w pobliskich zagajnikach leśnych z czasów II wojny światowej i nie tylko. Każdy z nas mógł znaleźć w tych opowieściach coś dla siebie, zarówno pod względem ekologii (bo taki przecież był nasz cel), jak i pod względem historycznym (jak polowania Królowej Jadwigi, starcia generała Blüchera), czy duchowym (symbole UE).
Nasza wyprawa w świat ekologii świetnie wkomponowała się w kalendarz, bowiem tego dnia obchodziliśmy DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA – tak, więc bogatsi o nowe doświadczenie „sprzątajmy po sobie, aby pozostawić świat czystym dla następnych pokoleń". I niech ta myśl podsumuje, a jednocześnie zazębi się z ideami zrównoważonego rozwoju takimi jak „zaspokajanie podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowanie, ochrona i przywracanie zdrowia i integralności ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń". A panu Romanowi Świątkowi dziękujemy za wspaniałą lekcję ekorozwoju, która z pewnością pozostanie w naszych myślach i sercach na długo.