Listopad jest miesiącem szczególnym dla każdego Polaka, bowiem 11 listopada obchodzimy i świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 22 listopada 2016 r. uczennice z Zespołu Wokalnego działającego w Gimnazjum nr 5 w Pile wystąpiły z koncertem piosenek patriotycznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Gościnnie z Zespołem Wokalnym wystąpiły również dziewczyny z klasy 2b naszego gimnazjum. Opiekunem Zespołu Wokalnego jest p. Sławomira Smolarska.
Piosenki, które śpiewały uczennice opowiadały o czasach II wojny światowej, a w szczególności o Powstaniu Warszawskim. Zespół rozpoczął swój koncert od kołysanki „Deszcz, jesienny deszcz". Następnie piosenki „Dziewczyna z granatem w ręce", „Tchnienie wolności" i „Miasto 44" oddały słuchaczom obraz Warszawy walczącej o honor, wolność i kraj. Występ zakończono niezwykłą piosenką najwybitniejszego polskiego barda Marka Grechuty „Ojczyzna".
Uczniom i nauczycielom szkoły koncert bardzo się podobał. Wyrazem tego była prośba o zaśpiewanie piosenki, która zrobiła największe wrażenie, czyli „Miasta 44" na bis.
Cieszymy się, że koncert zdobył uznanie uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pile i mamy nadzieję na dalsze koncerty.