Konflikt w Syrii trwa od 2011r., ucierpiało w nim ponad 13 mln ludzi. Zniszczenia kraju są ogromne. Dzieci nie uczęszczają do szkoły, inne wraz z rodzinami opuszczają kraj szukając bezpiecznego schronienia. Polska Akcja Humanitarna organizuje pomoc zabezpieczając dostęp do wody, żywność, pomoc medyczną. Bez wsparcia innych krajów, naszej pomocy – dzieci i ich rodziny nie przeżyją. Prezydent Miasta Piły ogłosił akcję pomocy Syrii w dniach 9 – 12 marca 2017 w całym mieście.
Nasi wolontariusze pod opieką nauczycieli: pp. Barbary Jankowskiej, Magdaleny Jaroszewskiej, Jolanty Kamińskiej, Marty Małeckiej i Moniki Szczygieł włączyli się do akcji, w wyznaczonych dniach, zbierając w galerii „Kasztanowa" pieniądze do skarbonek na potrzeby zniszczonej Syrii. Akcję zakończył 12 marca 2017 r. koncert charytatywny w regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji" w Pile, w którym m.in. wystąpił nasz nauczyciel p. Jacek Piechota.