W minioną środę tj. 22 marca wybrani przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w UCZNIOWSKIEJ DEBACIE O ZDROWIU. Debata, zorganizowana pod kierunkiem p. Edyty Piekarskiej miała na celu zwrócenie uwagi młodzieży na ważne tematy w zakresie zdrowia takie jak: racjonalne gospodarowanie żywnością, właściwie zbilansowane posiłki w naszej diecie oraz aktywność fizyczną i higieniczny styl życia, a to wszystko zapewni nam nie tylko zdrowie, ale i zdrowy wygląd.
Debata była podzielona na dwie części. W pierwszej uczniowie wysłuchali krótkich wykładów zaproszonych gości. Jako pierwsze wystąpiły panie z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Pani doktor Alina Grogowalska omówiła fizjologię żywienia i podstawowe zasady zbilansowanej diety. Natomiast pani Agata Skalska-Stochaj (kosmetolog) zwrócił naszą uwagę na podstawowe zasady higieny oraz demakijażu wymieniając najczęstsze błędy popełniane w tych dziedzinach. Obie panie podkreśliły zgodnie, iż nie ma zdrowego wyglądu bez zdrowej diety, czyli że żywienie ma również znaczenie dla wyglądu naszej skóry, twarzy, włosów i paznokci.
Kolejnym ważnym gościem był Senator RP Mieczysław Augustyn, założyciel Pilskiego Banku Żywności. Pan Senator przybliżył nam skalę marnowania żywności w Polsce i przedstawił najczęstsze błędy, jakie popełniamy źle przechowując żywność w naszych domach. Zwrócił również uwagę jak w prosty sposób sami możemy wpłynąć na gospodarowanie żywnością w naszych gospodarstwach domowych.
Jako ostatnie wystąpiły panie z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Pile. Pani Joanna Bojarczyk i Ilona Józwowiak przedstawiły nam zasady zdrowego żywienia oraz wzięły pod lupę kilka produktów żywnościowych cieszących się dużym spożyciem zarówno wśród dzieci jak i młodzieży. Dowiedzieliśmy się, jakich trików używają producenci aby zakamuflować prawdziwy skład produktów spożywczych np. ich kuszącą nazwą. Mówiono również o etykiecie zdrowia i o tym jak odczytywać informacje w niej zawarte zanim dokonamy zakupu.
Po wystąpieniach gości nastąpiła krótka przerwa na pytania skierowane do prelegentów. Można było również posilić się pysznymi kanapkami i zdrowymi przekąskami przygotowanymi przez uczennice klasy pierwszej H. W drugiej części debaty liderzy każdej z klas pracując w zespołach zmagali się z problemami takimi jak: gospodarowanie żywnością (klasy I), nawykami żywieniowymi nastolatków (klasy II) oraz problemem dbania o siebie i swój wygląd (klasy III). Uczniowie określili stan faktyczny każdego problemu, czyli jak jest dziś. Podali porządny efekt, czyli jak chcielibyśmy, aby było. A co najważniejsze wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością wykorzystując informacje przedstawione przez gości oraz wiedzę, jaką sami dysponowali. Następnie efekty pracy każdej z grup zaprezentowano na forum debaty. Uczniowie spisali się na 5+ teraz tylko czekać na przełożenie tej wiedzy na praktykę, aby zadbać o to, co i jak jemy.
Po przerwie wysłuchaliśmy również pani Alicji Kurkiewicz-Sroczyńskiej przedstawiciela Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. Pani Alicja od początki przysłuchiwała się naszej DEBACIE O ZDROWIU i tak jak poprzednicy podkreśliła, że to właśnie zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna ma ogromne przełożenie na nasze zdrowie. Treści te są również podstawą Ogólnopolskich Programów Edukacyjnych takich jak np. TRZYMAJ FORMĘ! czy ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO (realizowanych również przez naszą szkołę). Ta inicjatywa propagowania zdrowego stylu życia działa dwukierunkowo: promuje zbilansowane odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną.
Pani Edyta Piekarska pokazała jak można wykorzystać informacje zawarte w programach jak np. kalkulator BMI, przelicznik kaloryczności zjedzonych produktów spożywczych oraz przelicznik aktywności fizycznej i dokonać bilansu zapotrzebowania oraz spalania kalorii w ciągu doby.
Zaproszeni goście w podziękowaniu za swój poświęcony czas otrzymali zdrowe upominki przygotowane przez uczniów, a uczestnicy DEBATY O ZDROWIU otrzymali zawieszki ufundowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile przy współudziale, której zorganizowano niniejszą debatę. Każdy z uczestników DEBATY O ZDROWIU coś zabrał dla siebie, a my będąc bogatsi o usłyszane treści rozważmy myśl przewodnią Pliniusza Starszego – „Dziś zadbaj o swoje zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy".