W sobotę, 23 kwietnia 2016 r., w ramach zajęć Koła Miłośników Kultury oraz Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody pojechaliśmy na wycieczkę do Bydgoszczy pod opieką pp. Ewy Semanickiej i Iwony Witkowskiej.
Na początku udaliśmy się do Arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ogród Botaniczny zlokalizowany jest w samym centrum miasta. Kolekcja drzew i krzewów liczy około 660 gatunków i odmian w większości chronionych i unikatowych. Ogród jest bardzo urokliwy, posiada wiele rzeźb wykonanych z drewna, zegar słoneczny, pasiekę, mostek oraz kamienne rzeźby dzieci, symbolizujące cztery pory roku.
Następnie poznaliśmy zbiory Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem", które powstało w 2003 r., w 150. rocznicę założenia apteki. Muzeum mieści się na zapleczu apteki i obejmuje: jedyne w Polsce laboratorium galenowe, zielarnię, pomieszczenie receptur, bibliotekę. Jednym z ciekawszych eksponatów jest tabletkarka z 1905 r. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się np. po co potrzebne były farmaceutom mumie i krokodyle, co to jest perkolator, czym się różni pigułka od tabletki. Dobrze, że żyjemy w XXI wieku i nie stosuje się już „upuszczania krwi" i innych wątpliwych procedur medycznych.
W zupełnie inny świat przeniosło nas Muzeum Mydła i Historii Brudu, które przedstawia historię brudu i higieny od czasów najdawniejszych po współczesność. Poznaliśmy eksponaty i akcesoria związane z utrzymaniem higieny przez człowieka np. pierwowzór prysznica. Wzięliśmy udział w warsztatach mydlanych, gdzie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy własne mydła, które zabraliśmy ze sobą na pamiątkę.
Pozostało nam niewiele czasu, ale udało nam się obejrzeć Stary Rynek oraz Wyspę Młyńską. Miasto oferuje wiele atrakcji, dlatego chcemy do niego powrócić po wakacjach.