Rok 2015 Sejm ogłosił Rokiem Jana Długosza, dlatego też postanowiliśmy uczcić go i w naszej szkole. Dzięki inicjatywie pani Doroty Bąk i pani Lidii Leksowskiej dokładnie w dzień narodzin kronikarza, czyli 1 grudnia przygotowaliśmy dla uczniów szereg atrakcji, by mogli zapoznać się z tą niezwykłą historyczną postacią.
Już o godzinie 1600 każdy zainteresowany mógł przybyć do auli szkolnej, by skosztować słodkiego poczęstunku. Pomiędzy jednym a drugim łakociem wszyscy mieli możliwość zapoznać się z gazetką poświęconą Janowi Długoszowi.
Uroczystość poprowadził Mikołaj Wełna z klasy 3h. Doznania artystyczne dla zgromadzonych przygotowała grupa uczniów z klas 1b, 1h, 2b, 2g, 3d (Malwina Dróbka, Hanna Krajewska, Nikola Kieruj, Kaja Kamieniecka, Konrad Kwiecień, Natalia Wnuk, Wiktoria Cipora, Agata Lubińska, Michalina Piotrowska i Justyna Wielądek), którzy zaprezentowali „Zaginięcie kroniki Długosza". Scenki ulokowane we współczesności poprowadziły nas ku rozwiązaniu kryminalnej zagadki – kto ukradł z Biblioteki Narodowej tak cenne dzieło jak „Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego"?

A ponieważ okazało się, iż dzieło to po prostu zostało skrzętnie ukryte przez panią sprzątaczkę w sejfie biblioteki, a dyrektorka miała słabą pamięć i zapomniała szyfru do niego, to zgromadzeni goście mogli pomóc w wydostaniu woluminu.
Tu nastąpił najbardziej oczekiwany moment – konkurs. Przed uczestnikami stanęło nie lada zadanie. Za pomocą skomplikowanej zagadki musieli odszyfrować czterocyfrowy kod do sejfu, w którym ukryta była kronika. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 2C – Roksana Skowrońska i Jakub Stefaniak, którzy za szybkie logiczne myślenie i wydostanie cennego woluminu otrzymali nagrody rzeczowe.
Przyszły rok poświęcony będzie innemu słynnemu Polakowi, świetnie znanemu prozaikowi, twórcy niejednej powieści historycznej – Henrykowi Sienkiewiczowi. Mamy nadzieję, że i wówczas będziecie z nami!