Tradycją Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile jest organizacja konkursu ortograficznego na poziomie gimnazjalnym. Do konkursu zaproszone były wszystkie szkoły z Piły, zgłoszono 49 uczniów. Wcześniej odbywały się eliminacje szkolne, a na konkurs miejski kwalifikowali się zwycięzcy. Rywalizacja odbywała się więc pomiędzy tymi, którzy najlepiej radzą sobie z polską ortografią.
17 kwietnia 2015 r. o godz. 1600 do dyktand przystąpili osobno uczniowie klas pierwszych, klas drugich i trzecich gimnazjum. W trakcie gdy nauczyciele sprawdzali prace, młodzież wysłuchała koncertu piosenek w wykonaniu zespołu wokalnego z Gimnazjum Nr 5 w Pile, przygotowanego pod kierunkiem p. Sławomiry Smolarskiej oraz mogła skorzystać ze słodkiego poczęstunku.
Wkrótce wyłoniono mistrzów, oto zwycięzcy:
Mistrz Ortografii kl. I - Miłosz Wilewski z Zespółu Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich w Pile,
Mistrz Ortografii kl. II – Aleksandra Kamińska z Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile,
Mistrz Ortografii kl. III – Daria Miśkowiec z Zespółu Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich w Pile.
Uczniowie klas pierwszych i drugich musieli powalczyć w dogrywkach wyrazowych o wyróżnienia. Ostatecznie zdobyli je:
w kl. I – Weronika Figiel z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile,
w kl. II – Zuzanna Wójcik z Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile,
w kl. III - Remigiusz Białek z Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile.
Po pierwszej rundzie zmagań mistrzowie z grup wiekowych podjęli jeszcze walkę o tytuł Mistrza Ortografii Gimnazjów, pisząc kolejne dyktando. Pozostali uczestnicy w tym czasie mieli za zadanie, w formie zabawy literackiej, ułożyć fraszkę o tematyce szkolnej. Pomysłów nie zabrakło
(stworzone fraszki można przeczytać na stronie www.gimnazjum5pila.pl).
Wreszcie nadszedł czas ogłoszenia ostatecznego wyniku.

Tytuł:
Mistrz Ortografii Gimnazjów w Pile zdobyła
Aleksandra Kamińska z Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile.
Teksty, które przygotowywała i dobierała organizatorka konkursu - p.Ewa Semanicka nie należały do łatwych, nikomu nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie.
Na uroczystą galę wręczenia nagród przybyli : Senator RP Mieczysław Augustyn z małżonką oraz prezydent Piły – Piotr Głowski , którzy byli również fundatorami nagród. Upominki fundowały także: Agencja Reklamy „ Kameleon" , Biuro Nieruchomości „Grunt" oraz Dom Księgarski MJL.
Wrażeń było co niemiara, wiemy już że w przyszłym roku spotkamy się ponownie!
Oprac. E.S.