17 kwietnia bieżącego roku grupa osiemnastu uczniów z różnych klas naszej szkoły udała się do Regionalnego Centrum Kultury, na prelekcję pod tytułem: "Jak to się robi w Chicago?" - było to jedno z wielu spotkań, które miały miejsce w ramach cyklu „Kryminalna Piła". Podczas owego wydarzenia mieliśmy okazję porozmawiać z panem Maciejem Żytowieckim - autorem powieści "Mój sługa Ezra" - o jego książce oraz wysłuchać kilku ciekawostek i anegdot o kryminale. Poznaliśmy cechy charakterystycznych bohaterów tego gatunku. Dowiedzieliśmy się kim były famme fatale, co robili gangsterzy i jak zachowywali się detektywi z twórczości kryminalnej lat 30 i 40 XX wieku. Całej prelekcji wysłuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem. Chłonęliśmy każde słowo autora niczym gąbki. Po godzinie inspirującego monologu pana Macieja mogliśmy zadać mu kilka pytań. Dowiedzieliśmy się, że już jako nastolatek uwielbiał pisać, jednak męczyły go wypracowania i rozprawki na lekcjach języka polskiego, a jeśli chodzi o gatunki literackie, w których chciałby tworzyć, nie czuje się ograniczony. Być może kiedyś zaskoczy nas powieścią zupełnie inną niż tajemnicze i mrożące krew w żyłach thrillery?

Gdy spotkanie dobiegło końca okazało się, iż organizatorzy mają dla nas przygotowaną miłą niespodziankę. Każdy z uczestników spotkania mógł wybrać sobie książkę kryminalną z bogato zastawionego nimi stolika oraz porozmawiać z autorem i dostać od niego podpis z dedykacją. Podczas powrotu do szkoły wszyscy członkowie Szkolnego Koła Miłośników Kultury wraz z panią Ewą Semanicką żywo wymieniali się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z tego iście ciekawego wyjścia.

oprac. Ania Mostowska