Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?(...)
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
Pierwsza wzmianka o Bożym Narodzeniu pochodzi z 354 roku, a zamieszcza ją rzymski kalendarz. Różne były w przeszłości terminy obchodów świąt Bożego Narodzenia. Świętowano w styczniu, marcu, kwietniu, a nawet w maju. Ostatecznie wybrano datę 25 grudnia - dzień przesilenia zimowego.
Po adwentowym oczekiwaniu bezpośrednim przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia. W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma Św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia.
W środowe popołudnie, kontynuując tradycję z ubiegłego roku, uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum spotkali się na uroczystości „Tradycje wigilijne" i na wspólnym śpiewaniu kolęd. Gościliśmy radną do powiatu panią Marię Augustyn, panie wicedyrektor Barbarę Ochocką i Ewę Kluge. Część artystyczną przygotowały uczennice klasy I b pod kierunkiem pań Katarzyny Kazały i Marzeny Koźmińskiej. Swoim talentem wokalnym i grą na gitarze przedsięwzięcie wsparł pan Sławomir Graczyk. Bacznym spojrzeniem i uwagą przybyłych uczniów otoczyła pani Sławomira Smolarska., a dobrym słowem obdarzył brat Andrzej Baniek.
Poczuliśmy magię Świąt. Do zobaczenia za rok.
M. Koźmińska K. Kazała