Są w życiu narodów i społeczeństw daty szczególne. Dla nas, Polaków, taką cezurą jest odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. 11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność. Zrzuciła jarzmo niewoli i wróciła na mapy świata, a ofiara wielu pokoleń Polaków, nie poszła na marne. Historia uczy nas, że Ojczyzna nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją kochać i szanować oraz przypominać młodym pokoleniom o bohaterstwie i heroizmie przodków oraz uczyć patriotyzmu.

Jednym z elementów obchodów rocznicowych jest coroczny rajd pieszy organizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Pile im. H. Kamińskiego. Uczniowie naszej szkoły (wcześniej Gimnazjum nr 5 im. Tadeusza Kościuszki) biorą w nim udział od 1999 roku. 11 listopada 2019 r. w rajdzie uczestniczyła drużyna uczniów z klas 5c i 5f pod opieką pp. A. Wrzeszcz i J. Ficerman. Trasa tegorocznego rajdu wyniosła 8 kilometrów, a uczestnicy wędrowali pięknymi pilskimi lasami aż do Motylewa.

Rajd zakończył się spotkaniem piechurów, cyklistów i kajakarzy, którzy wyruszyli z różnych miejsc w Pile, aby spotkać się w Motylewie. Na zmęczonych wędrowców czekały kiełbaski i tradycyjne rogale. Organizatorzy 23 Pikniku Marcińskiego zadbali o patriotyczną oprawę spotkania. Na miejscu odbyły się konkursy (np. na najpiękniejszy bukiet ekologiczny) i zabawy sportowo-rekreacyjne. Mamy nadzieję, że chlubna tradycja naszej szkoły związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości i w przyszłym roku znajdzie godnych naśladowców.