Dnia 24 maja w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się spotkanie klas patronackich z językiem niemieckim – klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 1 i klasy 1b ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie z obu klas uczą się dwóch języków obcych – angielskiego i  niemieckiego. Język niemiecki jest językiem dodatkowym finansowanym przez Urząd Miasta. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pan Sebastian Dzikowski Dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu, Pan Piotr Klockiewicz Członek Zarządu firmy G Data – patron klasy 1a oraz Pani Marzenna Urbaniak Dyrektor Szkoły. Tematem spotkania były wybrane baśnie Braci Grimm: „Czerwony Kapturek”, „Czterej muzykanci z Bremy” oraz „Jaś i  Małgosia”. W tym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego polegającego na wykonaniu ilustracji  do wybranej baśni – dyplomy wręczył Pan Sebastian Dzikowski, nagrody w formie książeczek w  języku niemieckim ufundowała firma G Data i wręczył je dzieciom Pan Piotr Klockiewicz.

W środę 12 kwietnia klasę Ib odwiedził miły gość. Była to Pani Weronika Szydłowska z SAF-HOLLAND Polska, która w  imieniu Prezesa Pana Marka Modraka przekazała dzieciom wielkanocne upominki. Wywołały one ogromną radość. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia, dzieci mogły już sprawdzić, co ukryte było w jajkach-niespodziankach!

Dnia 11 kwietnia br. uczniowie klasy patronackiej SAF – HOLLAND Polska udali się z wizytą z Paniami Anetą Gburczyk i Agnieszką Płóciennik do Gimnazjum Nr 5 im. Tadeusza Kościuszki. 6-latki poznały budynek szkolny, zobaczyły m.in.  jak wygląda świetlica szkolna i stołówka, odwiedziły również Dyrektora szkoły – Pana Szymona Frydrycha. Były zachwycone tym, że zostały przez niego tak ciepło przyjęte i obdarowane upominkami.

Następnie udały się do sali języka niemieckiego, by zaprezentować swoje umiejętności językowe. Zaśpiewały trzy piosenki, naturalnie w języku niemieckim. Widząc Panie nauczycielki i obserwujących występ starszych uczniów, można było stwierdzić, że występ im się bardzo podobał. Po wizycie w klasie gimnazjalistów, mali goście udali się do laboratorium językowego, by tam obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą zbliżających się świąt wielkanocnych. Pani Kama Frąckowska – Pilarska omawiała prezentację zarówno w języku niemieckim jak i polskim. Dzieci były bardzo zainteresowane, podobała im się również możliwość odsłuchiwania tego, co mówi Pani Kama, wykorzystując słuchawki.

W piątek 16 grudnia br. w klasie Ib odbyła się niecodzienna lekcja. Były to świąteczne warsztaty origami, w  których uczestniczyli również rodzice. Razem z dziećmi wykonywali pod kierunkiem wychowawczyni Anety Gburczyk  kolorowe anioły.  Była to wyjątkowa okazja, by choć na chwilę oderwać się od przedświątecznej krzątaniny i radośnie tworzyć z papieru przeróżne  anioły. Zajęcia te sprawiły dużą radość nie tylko dzieciom, ale dorosłym również i stały się inspiracją do tworzenia  ozdób na domową choinkę lub oryginalnego prezentu dla najbliższych.

Dziękuję Rodzicom uczniów Ib z tak liczne przybycie.

Dnia 14 grudnia br. uczniów klasy  I b, w której obok języka angielskiego nauczany jest również język niemiecki, odwiedziły panie Alicja Wajs – nauczycielka języka niemieckiego z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z p. Tabitą Häβner , wolontariuszką z Niemiec w I LO w Pile oraz p. Sylwia Surdykowska, nauczycielka języka niemieckiego z  Gimnazjum nr 5 ze swoimi uczennicami. Sześciolatki miały możliwość wzięcia udziału w lekcji poprowadzonej przez panie Wajs i Häβner. Tematem spotkania były tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech. Uczniowie poznali słownictwo nawiązujące do świąt, a także z pomocą gimnazjalistów wykonali kalendarze adwentowe. Młodsi uczniowie chętnie współpracowali ze starszymi kolegami oraz bardzo aktywnie brali udział w lekcji. W  imieniu uczniów i swoim serdecznie dziękuję przybyłym paniom  i uczniom za wizytę i poświęcony czas. Dziękujemy również pani Kamie Frąckowskiej – Pilarskiej za umożliwienie wizyty gimnazjalistów w naszej szkole i ich pomoc pierwszoklasistom.

Mikołajkowy wtorek był dla uczniów klasy Ib pełen niespodzianek.   W tym dniu z mikołajkowymi upominkami odwiedził dzieci  Prezes Zarządu firmy SAF-HOLLAND Polska Pan Marek Modrak. Pan Marek przyniósł dzieciom doniczki, ziemię i nasiona drzewek, zachęcając je w ten sposób do udziału w projekcie  Plant for the planet. Jest to projekt sadzenia drzew przez dzieci na całym świecie, a  jego inicjatorem w 2007 roku był  9-letni wtedy Felix Finkbeiner.  Firma zaangażowała się  w ten projekt w ramach kampanii THINK AHEAD stworzonej przez koncern SAF-HOLLAND.

Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do sadzenia i obiecały sumiennie pielęgnować swoją uprawę. Po pracy nastał czas wręczenia upominków, które sprawiły dzieciom ogromną radość. Z dumą prezentowały kalendarz ze zdjęciem całej klasy. Ucieszyły się również ze skarbonek i zabawnych długopisów.

Był to bardzo miły dzień. Serdecznie dziękujemy!