Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w październiku 2010 r. przystąpiła do programu eTwinning, który polega na łączeniu i współpracy  szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy z krajami Unii Europejskiej. Nauczycielki Marta Drabik i Anna Gugałka napisały projekt pt. „Different events in my school”, czyli „Różne wydarzania w mojej szkole”. Projekt został zaakceptowany przez polskich koordynatorów programu eTwinning.  Kilka dni po jego akceptacji, nawiązała z nami kontakt  szkoła  z Litwy, która zdecydowała się na współpracę. Projekt zakłada wymianę informacji na temat rożnych wydarzeń mających miejsce w naszej szkole oraz w szkole litewskiej. Wspólnie ze szkołą litewską zaplanowaliśmy wymianę informacjami na temat:

  1. przynajmniej jednego wydarzenia historycznego;
  2. przynajmniej jednego wydarzenia kościelnego, jak np. Świąt Wielkanocnych bądź Bożego  Narodzenia;
  3. przynajmniej jednego wydarzania nieformalnego, jak np. bal dla klas 1-3 promujący zdrowy tryb życia.

Dzięki projektowi uczniowie mogą  poznać nie tylko wydarzenia mające miejsce w innej szkole,  ale również mogą dowiedzieć się więcej o tradycjach, zwyczajach oraz historii kraju, z którym została nawiązana współpraca. Uczestnictwo w projekcie  zwiększyło także motywację dzieci do nauki języka angielskiego.
W naszej szkole wybrana została grupa dzieci, która uczestniczy  w realizacji projektu. Dzieci te to głównie uczniowie klas II , V oraz VI. Projekt będzie trwała do 30 czerwca 2011roku .
Szkoła, z  którą nawiązana  została współpraca, znajduje się w miejscowość Traksedziai. Uczęszcza do niej 150 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Koordynatorem projektu w szkole litewskiej jest pani Indre Cima, nauczycielka języka angielskiego.
Pierwsze kroki współpracy ze szkołą litewską są już za nami. Nasi uczniowie zrobili kilka zdjęć  szkoły oraz opisali je. Następnie  zdjęcia oraz opisy miejsc znajdujących się w naszej szkole umieszczone zostały na platformie eTwinningu. Podobne kroki podjęła szkoła litewska, dzięki czemu kilka dni temu nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć ją  na prezentacji multimedialnej.
Następnie  nasi uczniowie wykonali  piękne prace plastyczne dotyczące współpracy polsko - litewskiej. Prace te nie tylko zawierają rysunki, ale również  przysłowia angielskie mówiące przyjaźni obu krajów. Dodatkowo kilkoro uczniów klasy II postanowiło zaśpiewać piosenkę. Jej tytuł to  „Hi how are you?”, czyli „Cześć! Jak się masz?”. Dzięki pomysłowości oraz  umiejętnościom naszych uczniów  udało się stworzyć prezentację w PowerPoincie, która umożliwiła uczniom litewskim zobaczenie zdjęć z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole oraz poznanie historii związanej z tym dniem. Szkoła, z którą korespondujemy, również przysłała kilka zdjęć oraz informacji na temat święta związanego z ich historią. Święto  to obchodzone jest na Litwie 11 stycznia i związane jest, podobnie jak u nas,z dniem odzyskania niepodległości. Kolejny  krok to wymiana  informacji na temat rożnych wydarzeń mających miejsce w szkołach w  związku z Bożym Narodzeniem. Nasza placówka umieściła na platformie eTwinningu przedstawienie z jasełek oraz szczegółowy opis związany z tym wydarzeniem. Dodatkowo pokazaliśmy Turniej Mikołajkowy oraz  spotkania uczniów różnych klas z Mikołajem, a także umieściliśmy informacje oraz zdjęcia związane z konkursem na najpiękniejszy lampion. Postanowiliśmy pokazać uczniom litewskim dekoracje bożonarodzeniowe naszej szkoły oraz nasze szkolne renifery (lekcja języka angielskiego, na której dzieci przebrały się za renifery). W zamian szkoła zaprzyjaźniona zamieściła  informacje na temat karnawału bożonarodzeniowego obchodzonego  u nich. Największym zaskoczeniem było to, że uczniowie litewscy przysłali  nam ręcznie zrobione kartki bożonarodzeniowe. Wspólnie z wychowankami naszej szkoły przygotowaliśmy  kartki z gotowymi życzeniami angielskimi, na których umieszczone zostały zdjęcia uczniów  uczestniczących w projekcie. Ostatnim krokiem była wymiana informacji na temat wydarzeń nieformalnych,  takich jak nasz bal promujący zdrowy tryb życia, bale karnawałowe oraz przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. W zamian Litwini umieścili na platformie zdjęcia związane z Dniem Jabłka oraz balem przebierańców.
Już dziś można stwierdzić, że pierwotnie założone cele projektu zostały zrealizowane. Projekt zakłada współpracę do końca czerwca, w związku z tym  będziemy mogli poznać litewską tradycję oraz wydarzenia szkolne. Z niecierpliwością czekamy również  na produkt finalny, jakim  ma być przygotowanie prezentacji bądź stworzenie książki na temat naszego projektu.

Marta Drabik

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich, w ramach programu eTwinning, podjęła współpracę z turecką szkołą ESENYURT ŞEHİT AHMET POYRAZ İLKÖĞRETİM OKULU w Bartin, położoną  na wybrzeżu Morza Czarnego. Opierała się ona na projekcie zatytułowanym „Przyjaźń – siła życia” (Friendship – the power of life), który trwał od października 2011 roku do końca czerwca 2012 roku. W tym okresie uczniowie poznawali swoje codzienne życie oraz poszerzali wiedzę na temat obu krajów i  społeczności, która, dzięki technologii informacyjno-komunikacyjnej, zaprezentowana została w inny sposób niż ta, którą można wyczytać w  książkach czy internecie. Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z  takimi tureckimi świętami jak: Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dzieci, Dzień Pracy i Solidarności, Dzień Młodości i Sportu, Rocznica śmierci Atatürka, Ramadan, Urodziny Proroka Mahometa czy Święto Ofiar.

Projekt ten nie tylko wzbogacił wiedzę jego uczestników na temat historii i  obyczajów obu krajów, ale także uświadomił im, że bez względu na dzielącą ich odległość i różnice kulturowe możliwa jest między nimi przyjaźń – najsilniejsza więź międzyludzka.

Agnieszka Wargin