Uczniowie klasy patronackiej w różnorodny sposób doskonalą umiejętność segregacji odpadów. Na co dzień sześciolatki wyrzucają śmieci do kosza ufundowanego przez Spółkę Wodno-Ściekową Gwda. Na zajęciach plastyczno-technicznych uczniowie wykonali książeczki pt. „Segregacja na piątkę”. Niezbędnym źródłem wiedzy był poradnik: „Jak segregować odpady”  Związku Międzygminnego „Pilski Region  Gospodarki Odpadami Komunalnymi”. Poradnik ten pomógł uczniom zrozumieć zasady zbiórki selektywnej w naszym mieście. Do wykonania zadania potrzebne były: poradniki PRGOK,  materiały plastyczne oraz  foldery reklamujące żywność. Uczniowie stworzyli własne ilustrowane książeczki, które będą im przypominały, jak właściwie segregować odpady.