Dnia 15 czerwca 2013 roku z okazji obchodów 500-lecia Piły, ulicami miasta przeszła Parada Historyczna, składająca się z uczniów i nauczycieli pilskich szkół. Wśród występujących nie zabrakło przedstawicieli pilskiej „Dwójki”, których zadaniem było zainscenizowanie „Odejścia Germanów”. Głównymi koordynatorami tego projektu był p. wicedyrektor Mariusz Mijalski oraz p. Dariusz Półgęsek. Uczniowie naszej szkoły: Marcin Jeżewski, Jakub Kopcza, Szymon Chmiel, Marta Michalak, Szymon Piasecki, Przemek Romanik, Patryk Antoniak, Marcin Stochaj, Krzysztof Sikora, Łukasz Karżewicz, Aleksandra Jeżewska, Agata Lubińska, Sonia Szwaja, AleksandraPich, Michalina Piotrowska, Klaudia Kozłowska, Aleksandra Woźniak, Julita Brzezińska, Eliza Czeszewska, Kamil Antoniewicz, Jakub Powalisz iWeronika Erwardt wraz z nauczycielami: p. Arkadiuszem Szumiło i p. Tomaszem Idzikowskim wcielili się w  plemię Germanów, które zamieszkiwało nasze tereny i Wojnowiczów Hunów, których najazd spowodował ich odejście. Pamiątką pobytu Germanów na ziemi pilskiej są ślady „domu halowego” odkrytego w Pile w latach 30. XX w oraz liczne zapinki brązowe eksponowa ne na wystawie Muzeum Okręgowego.

Dzięki przepięknym strojom i rekwizytom oraz oprawie artystycznej stworzonej przez p. Bożenę Stańczyk, p. Anetę Gburczyk, p. Ewelinę Siarkiewicz-Hoszowską, p. Martę Buszkę, p. Jarosława Rutkowskiego i Stanisława Jarodzkiego, przy współpracy z p. Darią Mielką, p. Lidią Jaster i p. Magdaleną Słomion, można było w pełni poczuć klimat tamtych lat. Możliwość przeniesienia się w czasie była dla uczestników parady niezapomnianym przeżyciem oraz odkryciem na nowo zapomnianej już historii i obyczajów plemiennych. Była to również niesamowita zabawa, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich, zarówno występujących jak i tych, którzy mieli okazję oglądać to niecodzienne wydarzenie.