„Ratujemy i Uczymy Ratować” to  ogólnopolski program Fundacji WOŚP w którym nasi mali ratownicy już od trzech lat uczestniczą wspólnie z  nauczycielkami: p.Elżbietą Dąbrowską, p.Joanną Megger, p.Katarzyną Wiką. Koordynatorki na dodatkowych zajęciach uczą dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie ćwiczą na manekinach, które otrzymaliśmy od WOŚP. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach, dzięki czemu potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.

Dnia 26 kwietnia w naszej szkole  odbył się Turniej Wiedzowo – Sportowy „Ratujemy i Uczymy Ratować” dla klas III. Został on podzielony na etapy, w których dzieci miały możliwość wykazania się swoją wiedzą nt. elementów udzielania pierwszej pomocy (bezpieczeństwo, wezwanie pomocy, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja boczna). Uczniowie wykonywali również prace plastyczne na temat miejsc w których udzielana jest pierwsza pomoc. Konkurencja była bardzo duża, gdyż wszystkie klasy doskonale radziły sobie z zadaniami. Klasa III a zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając tylko 1 punktem klasę III d; a klasy III b i III c zajęły III miejsce ex aequo. Nad całością czuwało jury w składzie: p.Damian Garlicki – specjalista ratownictwa medycznego, p.Teresa Tomaszewska – higienistka szkolna, p. Beata Lewicka-Kryut – Wicedyrektor szkoły. Wszystkie drużyny otrzymały słodką nagrodę oraz dyplom.

Całość prowadziła p.Katarzyna Wika, a nad całością organizacji i przebiegu turnieju czuwały: p.Elżbieta Dąbrowska i p.Joanna Megger.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wesołą zabawę i mile spędzony czas.

zdjęcia: Katarzyna Wika