W sobotę 23 marca, mimo mroźnego poranka, ponad trzydziestu uczniów z klas IV – VI wzięło udział w dziesiątej edycji Rajdu „Wiosenne Przebudzenie” organizowanego przez pilski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego. Ponad 300 turystów ruszyło przez  zaśnieżony las i ulicami miasta od ul. Motylewskiej do Placu Staszica, niosąc marzanny symbolizujące  odchodzącą zimę.

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom rajdu , aż do samej mety w gościnnym parku przy Szkole Policji. gdzie na każdego uczestnika czekał wiosenny kubek, grochówka i pomidorówka z kuchni polowej, zabawy rekreacyjne z przeciąganiem liny przygotowane przez harcerzy z 41 DH ZHP. Przeprowadzono  konkurs krajoznawczy i konkurs  na najciekawszą marzannę. Wśród trzech kukieł nagrodzonych pierwszymi miejscami, znalazły się dwie przygotowane przez naszych uczniów: Anne Dęgę, Michała i Rafała Jakubowskich.

Kulminacyjnym momentem był wiosenny pochód grup turystycznych niosących swe marzanny w kierunku rzeki. Tam , z kładki  przy Szkole Muzycznej, przy pożegnalnych okrzykach dzieciaków, wszystkie kukły wrzucono do Gwdy, by wraz z nimi ta długa zima wreszcie spłynęła do morza( w ramach dbałości o środowisko, kukły wyłowili kajakarze, by później spalić  je  w ognisku).

Mimo trudów wędrówki, większość uczestników już zapowiedziała swój udział w przyszłorocznym rajdzie. Opiekunami uczniów w czasie rajdu byli panowie Krzysztof Krutel, Arkadiusz Szumiło i Grzegorz Śliwiński.